Inżynieria środowiska - studia I stopnia

Inżynieria środowiska - studia I stopnia

Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone są w formule stacjonarnej i niestacjonarnej, trwają 7 semestrów (3,5 roku) i kończą się obroną pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym. Kończąc studia I-stopnia Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, projektów, laboratoriów, ćwiczeń i seminarium dyplomowego. Od III semestru studiów część zajęć projektowych odbywa się w formie wyjazdów technicznych na obiekty inżynierskie (stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, zakłady zagospodarowania odpadów).

Student odbywa w ramach studiów praktykę zawodową w wymiarze 160 godz. (IV semestr studiów) w zakładach przemysłowych, biurach projektowych lub instytucjach administracji państwowej i samorządowej, związanych z inżynierią środowiska.

W czasie studiów, studenci mogą bezpłatnie uczestniczyć w branżowych kursach i szkoleniach (np. instalatorskich, komputerowych), orgaznizowanych przez Instytut Inżynierii Środowiska oraz firmy współpracujące. 

Szczegółowy plan studiów dostępny jest w systemie SylabUZ (link).

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów inżynierskich przygotowany jest do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie projektowania,  budowy i eksploatacji obiektów inżynierskich w tym: stacji uzdatniania wód, oczyszczalni ścieków, sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych oraz zakładów unieszkodliwiania odpadów. Posiada szeroką wiedzę o technologiach i zarządzaniu w zakresie ochrony środowiska oraz umiejętność rozwiązywania problemów projektowych i konstrukcyjnych w dziedzinie inżynierii sanitarnej z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.

Absolwenci znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadają umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów oraz potrafią obsługiwać programy komputerowe do projektowania, modelowania i symulacji.

Po ukończeniu studiów I stopnia i odbyciu stosownej praktyki Absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w ograniczonym zakresie.

Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku inżynieria środowiska przygotowani są do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku Inżynieria środowiska w specjalnościach Inżynieria sanitarna lub Energetyka odnawialna. 

Praca

PROJEKTANT  w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych, wentylacyjnych

INŻYNIER BUDOWY pełnienie samodzielnych funkcji technicznych na budowie instalacji i urządzeń sanitarnych jako projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru

INŻYNIER UTRZYMANIA RUCHU systemów, instalacji, urządzeń i obiektów inżynierskich infrastruktury miejskiej

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18