Inteligentne systemy miejskie - studia I stopnia

Inteligentne systemy miejskie - studia I stopnia

Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone są w formule stacjonarnej i niestacjonarnej, trwają 7 semestrów (3,5 roku) i kończą się obroną pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym. Kończąc studia I-stopnia Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, projektów, laboratoriów, ćwiczeń i seminarium dyplomowego. Od III semestru studiów część zajęć projektowych odbywa się w formie wyjazdów technicznych na obiekty inżynierskie (stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, zakłady zagospodarowania odpadów).

Student odbywa w ramach studiów praktykę zawodową w wymiarze 160 godz. (IV semestr studiów) w zakładach przemysłowych, biurach projektowych lub instytucjach administracji państwowej i samorządowej.

W czasie studiów, studenci mogą bezpłatnie uczestniczyć w branżowych kursach i szkoleniach (np. instalatorskich, komputerowych), orgaznizowanych przez Instytut Inżynierii Środowiska oraz firmy współpracujące. 

Szczegółowy plan studiów dostępny jest w systemie SylabUZ

Sylwetka Absolwenta

Absolwent kierunku jest przygotowany do podejmowania działań w ramach strategicznego zarządzania zasobami miasta oraz koordynacji nowych przedsięwzięć zmierzających do poprawy stanu funkcjonalno-przestrzennego miasta. Jest gotowy do sprawowania nadzoru nad realizacją planów gospodarki w poszczególnych sektorach funkcjonowania miasta oraz kreowania nowych strategii, planów i koncepcji rozwoju. Zna zasady funkcjonowania i rozwoju miasta jako systemu oraz funkcjonowania jego części składowych i wzajemnych relacji między nimi, dzięki czemu potrafi współdziałać ze specjalistami z różnych branż. Zna podstawy planowania systemów infrastruktury technicznej w skali miasta, zasady projektowania oraz eksploatacji obiektów i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, gazownictwa, ogrzewnictwa, systemów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, elektromobilności, komunikacji, odwodnień terenów zurbanizowanych, a także związki i zależności pomiędzy nimi. Potrafi podejmować działania w kierunku wdrażania w systemach miejskich rozwiązań opartych o najnowsze zdobycze wiedzy i techniki, w tym z zakresu technik informatycznych (IT), Internetu rzeczy (IoT), przetwarzania dużych, zmiennych i różnorodnych baz danych (Big Data), monitoringu zdarzeń inżynieryjno-technicznych i społecznych, autonomicznych systemów transportowych i komunikacyjnych, inteligentnego sterowania ruchem miejskim.

Absolwent jest przygotowany do podejmowania działań dotyczące ograniczania negatywnych skutków oddziaływania inwestycji miejskich na otoczenie jak i stosowania rozwiązań proekologicznych, wspierających środowisko i jego możliwości do samoregeneracji i samooczyszczania.  Wiedza i umiejętności absolwenta są związane z kompetencjami niezbędnymi do pracy w branżach: inżynieria miasta, inżynieria środowiska, elektromobilność, smart city, inspektor ochrony środowiska, analityk danych ds. środowiskowych, specjalista ds. jakości i zarządzania środowiskowego, specjalista ds. zarzadzania kryzysowego, inżynieria elektrotechniczna, logistyka, wytwarzanie energii w tym z odnawialnych źródeł, zarządzania transportem, ochroną środowiska, rewitalizacją, gospodarką mieszkaniową, polityką społeczną, pozyskiwaniem zewnętrznych środków finansowych, marketingiem i promocją, inwestycjami gospodarczymi.

Absolwent studiów I stopnia będzie mógł też podjąć studia drugiego stopnia w kierunku analogicznym i pokrewnych.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18