Aktualności

Współpraca międzynarodowa dydaktyczna UZ-BTU

22.03.2022

W dniach 28 lutego - 17 marca 2022. w ramach realizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski projektu pt. Nowoczesne metody magazynowania energii w regionie Sprewa – Nysa - Bóbr, odbyły się trzy polsko-niemieckie kursy specjalistyczne, w których wzięli udział studenci Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) w Cottbus-Senftenberg oraz studenci Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska i Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dwa kursy specjalistyczne odbyły się na UZ i wzięło w nich udział 10 studentów BTU. Jeden kurs został zrealizowany u niemieckiego partnera w Cottbus-Senftenberg, a uczestniczyło w nim 6 studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Pracownicy naukowo-dydaktyczni obu partnerskich uczelni wspólnie przygotowali bogatą i ciekawą ofertę kształcenia dotyczącą magazynowania energii i efektywności energetycznej, zorientowaną przede wszystkim na praktykę. W ramach 4-dniowych szkoleń studenci oprócz wykładów mogli przeprowadzać eksperymenty tematyczne i odwiedzić ciekawe miejsca związane z nowoczesnym wytwarzaniem i wykorzystaniem energii.
Po niemieckiej stronie studenci mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi magazynowania energii elektrycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Po stronie polskiej - naukowcy z UZ, przygotowali informacje dotyczące magazynowania energii cieplnej i efektywności energetycznej. Oprócz tego studenci zapoznali się z laboratoriami w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii w Parku Naukowo-Technologicznym UZ w Nowym Kisielinie sp. z o.o. oraz laboratoriami w Centrum Energetyki Odnawialnej sp. z o.o. w Sulechowie. Studenci mieli także możliwość zwiedzenia firmy Ekoenergetyka Polska w Nowym Kisielinie.

Kurs specjalistyczny na UZ przeprowadziły pracownice Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska: dr inż. Marta Gortych (koordynator projektu) oraz dr inż. Anna Staszczuk, prof. UZ. W kursie specjalistycznym, który odbył się na zielonogórskiej uczelni uczestniczyło 10 studentów BTU. Natomiast 6 studentów UZ wzięło udział w kursie specjalistycznym przeprowadzonym w Cottbus-Senftenberg. Byli to: Klaudia Szymańska z inżynierii środowiska; Piotr Grabas studiujący mechanikę i budowę maszyn oraz Hubert Duma, Marcin Pośpiech, Olaf Rosołowski i Szymon Sobolewski – wszyscy z energetyki.

Podczas wszystkich zajęć studenci wykazywali duże zainteresowanie prezentowaną tematyką i zaangażowanie w realizację eksperymentów. Na zakończenie studenci otrzymali certyfikaty potwierdzające uzyskaną wiedzę oraz upominki. Podkreślali, że specjalistyczny kurs dostarczył im wiedzę w bardzo aktualnych i ważnych zagadnieniach.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych studentów do wzięcia udziału w kolejnych specjalistycznych kursach!

              

Studenci BTU w Domkach Badawczych UZ w Nowym Kisielinie, fot. M. Gortych

Studenci BTU w Ekoenergetyka Polska w Nowym Kisielinie, fot. M. Gortych

Studenci BTU w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie, fot. M. Gortych

Studenci BTU w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie, fot. M. Gortych

                                  

Studenci BTU w Laboratorium związanym z krzepnięciem PCM w CBZiE, Nowy Kisielin,fot. M. Gortych

Studenci UZ w Feldheim, fot. P. Grabas.

Studenci UZ w Feldheim, fot. P. Grabas.

czytaj więcej

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18