Aktualności

Wizyta delegacji UZ w Nigerii

30.10.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wizyta delegacji UZ w Nigerii

W dniach 16-20 października 2023 r. z wizytą do Nigerii udała się delegacja z Uniwersytetu Zielonogórskiego w składzie dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ - Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr inż. Jakub Kostecki (Instytut Inżynierii Środowiska) oraz Pani Kamila Rabiko kierownik Działu Współpracy z Zagranicą.

W pierwszym dniu pobytu przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego odwiedzili siedzibę organizacji PROTECT EARTH NETWORK (PEN), w której spotkali się z zarządem reprezentowanym przez Mohhameda H. Abdullahi oraz pracownikami organizacji. Organizacja specjalizuje się w edukacji dzieci i młodzieży w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami, zalesiania, świadomości ekologicznej, różnorodności biologicznej i ochrony dzikiej przyrody. Działalność PEN opiera się na założeniu, że do zapewnienia zrównoważonej przyszłości, w tym adaptacji do postępujących zmian klimatu, konieczna jest edukacja, podnoszenie świadomości i angażowanie w działania oddolne młodego pokolenia. W trakcie wizyty delegacja zapoznała się z misją PEN oraz z prowadzonym obecnie projektem dotyczącym wzrostu odporności agroklimatycznej obszarów półpustynnego. W trakcie pobytu podpisano porozumienie o współpracy, w ramach której pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska przygotują materiały edukacyjne z zakresu gospodarki odpadami dla nigeryjskich uczniów szkół publicznych w różnych grupach wiekowych.

Drugiego dnia wizyty przedstawiciele Uniwersytetu odwiedzili dwa zespoły szkół (podstawowych i średnich). Jedną ze szkół była szkoła prywatna – Glisten Intenational Academy, w której uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie projekty. Realizowane przez uczniów zadania mają związek z problemami z zakresu inżynierii środowiska (analiza wilgotności gleby, poziom zwierciadła w zbiornikach wodnych), robotyki i systemów sterowania. Delegacja miała możliwość obejrzeć również inne prace uczniów w tym z zakresu kultury i sztuki. W zespole szkół publicznych (Government School Uke) Delegacja spotkała się z uczniami oraz przedstawicielami grona pedagogicznego w celu analizy potrzeb edukacyjnych związanych z ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu. W obu jednostkach pracownicy Uniwersytetu zachęcali do podjęcia studiów w Uniwersytecie Zielonogórskim.

Trzeciego dnia pobytu przedstawiciele Uczelni udali się do Uniwersytetu Nasarawa, z którym niedawno podpisano umowę o współpracy. Realizacja zapisów umowy pozwoliła na udział 3 zespołów badawczych z Nigerii w 6 Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu. „Inżynieria i Kształtowanie Środowiska”. Delegacja wzięła udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego. Przedstawiciele UZ spotkali się z władzami uczelni oraz odwiedzili Wydział Rolniczy oraz Wydział Nauk o Środowisku. W trakcie spotkań zaprezentowane zostały możliwości współpracy, w tym: wymiana pracowników i studentów, współpraca w zakresie nowych projektów oraz prowadzenia wspólnych badań.

W trakcie wizyty delegacja Uniwersytetu Zielonogórskiego spotkała się z Dyrektorem Generalnym Krajowej Rady ds. Zmian Klimatu (NCCC) - Dr. Salisu Dahiru oraz jego współpracownikami. Poruszono tematykę postępujących zmian w środowisku, których skutki odczuwalne są nie tylko w krajach afrykańskich lecz również w Polsce. Z uwagi na złożoność problemów oraz zbieżność tematów badawczych realizowanych w NCCC oraz Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego uzgodniono kolejne kroki w celu pogłębienia współpracy w zakresie nauk środowiskowych.

W trakcie pobytu przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego spotkali się z przedstawicielem władz lokalnych, Jego Królewską Wysokością Yakanaje z Uke.

Pod koniec pobytu, w ramach rewizyty, przedstawiciele Uniwersytetu na zaproszenie pani Ambasador Joanny Tarnawskiej odwiedzili polską ambasadę. Pani Ambasador gościła w Uniwersytecie Zielonogórskim w dniu 14 września b.r. i odwiedziła wówczas m.in. Instytut Inżynierii Środowiska, który na jej prośbę podjął się przygotowania materiałów edukacyjnych z zakresu gospodarki odpadami w ramach współpracy z PEN.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18